6 гучних афер нерухомості в Україні

Зміст

Первинний ринок нерухомості став звичайною метою для шахраїв. Незаконне освоєння земель, нецільове їх використання, самовільні забудови, корупційні схеми, обмани інвесторів – поширене явище на тлі активного будівельного та девелоперського зростання в Україні.

Якщо порівнювати показники 2019 року з попередніми, то загальна площа введеного в експлуатацію житла в січні-вересні 2019 року склала 7,7 млн ​​м², а в 2018 році за такий же період – 5,2 млн м². Найбільш активно забудовуються такі регіони: Київська (1,3 млн. м²) та Львівська області (964 тис. м²), за ними слідують м. Київ, Одеська та Івано-Франківська області.

Але разом зі зростаючою кількістю будівель, зростає також число недобросовісних забудовників, які використовуючи лазівки в законодавстві, неефективність судової системи та довірливість приватних інвесторів, придумують та реалізують шахрайські схеми, залишаючи без грошей та даху над головою тисячі людей. У цій статті ми поділимося найгучнішими аферами у сфері нерухомості в Україні за останні 10 років.

З повним переліком та інформацією про незаконне будівництво можна ознайомитися на таких ресурсах:

Види шахрайства при продажі квартир бувають різними, детально розглянемо найпоширеніші варіанти.

Обіцяти – не означає побудувати

Новобудови Войцеховського

Найгучнішою аферою останнього десятиліття стали об'єкти Войцеховського та діяльність його девелоперської компанії «УкоінвестБуд». До її складу входить ще понад 15 дрібних фірм, які також здійснювали будівництво з порушеннями законодавства. В цілому було розпочато зведення більше 40 жилих комплексів столиці, які залишилися недобудованими.

Ось лише десяток з них.

Покупцям пропонувалися привабливі умови розстрочки та знижки 10-15%. Це вигідно відрізняло девелопера від інших компаній, тому інвестори користувалися нагодою та з великим ентузіастом несли гроші у відділ продажів. На хвилі такої затребуваності одну й ту ж квартиру вдавалося продати по кілька разів. Крім житлових комплексів, компанія реалізовувала і комерційну нерухомість (торговельні центри). З ними обставини склалися приблизно таким же чином.

Вкладники ще не знали, що у девелопера немає дозвільних документів на будівництво, є проблеми з термінами оренди землі, а її цільове призначення не відповідає фактичній забудові. Пізніше ці та безліч інших причин не дозволили ввести дома в експлуатацію та отримати інвесторам свідоцтво про право власності.

Керував усіма компаніями Анатолій Войцеховський, проти якого було порушено 46 кримінальних справ. Його арешт тривав всього місяць, після чого він був випущений під заставу. Це дозволило Войцеховському покинути країну та ховатися на території РФ.

У лютому 2019 року Печерський районний суд Києва (справа № 757/1175/19-к) наклав арешт на 14 житлових комплексів, побудованих шахрайською компанією, та передав в управління Нацагентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

Інші українські девелопери відмовилися добудовувати ЖК Войцеховського, тому обдуреним інвесторам довелося звертатися до суду, створювати свій житлово-будівельний кооператив і продовжувати зведення самостійно. На це зважилися не всі. До того ж, без наявності дозвільних документів та сертифікатів відповідності, житлові комплекси все одно не можуть повноцінно обслуговуватися. До них відмовляються проводити комунікації, встановлювати ліфти та виникає ряд інших проблем.

Великим жалем і подивом є той факт, що квартири в недобудованих житлових комплексах досі доступні у продажу зі зниженими цінами та активно рекламуються.

Якщо ви бачите дешеву нерухомість, запитайтесь «чому вартість нижча від середньоринкової?» і уважно перевірте квартиру перед купівлею.

Компанія «Еліта-Центр»

Ще одна компанія-девелопер, чия назва «Еліта-Центр» стало ім'ям загальним і десяток років асоціюється з великим обманом.

Як і в вищеописаній історії, девелопер продавав «повітря», робив це за заниженими цінами та досить успішно, адже величезна кількість квартир була продана кільком власникам одночасно (у судовій справі відображено, що постраждали 1759 вкладників). Всього передбачалося, що в «уявному» ЖК буде 1200 апартаментів. Звичайно ж, будівництво не було закінчено та робилося для відведення очей. Загальна сума, яку отримали шахраї від інвесторів, оцінюється приблизно в 400 млн грн.

Організатором афери був Олександр Волконський, справжнє ім'я – Олександр Шахов, на якого відкрили кримінальну справу за фактом шахрайства. В результаті його затримали та утримували у СІЗО 7,5 років, але він був достроково звільнений відповідно до «Закону Савченко». Йому вдалося втекти з під домашнього арешту та довгий час переховуватися. У 2018 році Олександра знову спіймали при спробі здійснити чергову аферу. Як і минулого разу, уникнути кримінальної справи не вдалося.

З 2011 року міська влада намагається залагодити конфлікт, видаючи постраждалим житло, але обдурених вкладників на сьогоднішній день все ще залишається більше тисячі.

Нецільове використання землі

ЖК «Жуляни»

Будівництво комплексу почалося ще в 2014 році і з тих пір заморожено через невідповідність цільового призначення землі, порушень договору оренди та технологічних дефектів.

Ділянка в Держреєстрі позначена «для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)», що не передбачає житлових будівель вище 4 поверхів і їх комерційного призначення.

ЖК «Жуляни» за планом проекту – 4-секційний дім різної поверховості (від 9 до 16) з розвиненою та упорядкованою внутрішньою інфраструктурою, але об'єкт заморожений, подальше будівництво неможливо, а зведена 1 секція не може бути введена в експлуатацію через численні порушення законодавства. За підсумком вкладники залишилися без житла і грошей.

Главою ОК «ЖБК« Жуляни» є Володимир Патрушев, на якого порушено ряд кримінальних справ за фактом шахрайства.

Все, що залишається ошуканим вкладникам, – подавати позови до суду та звертатися до Солом'янського відділу Національної поліції.

ЖК «Villa Sofia» (Вілла Софія)

Це житловий комплекс в с. Софіївська Борщагівка, який складається з будинку з 6 секціями по 4 поверхи кожен.

Він не має дозвільної документації, а також його цільове призначення не відповідає дійсності. Як і у випадку з ЖК «Жуляни», земля призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Зведення житлового комплексу з комерційним призначенням суперечить цьому. Проте, на тлі судових розглядів, будинок був добудований у 2017 році, а його вкладники заселені (всі квартири були продані). При цьому, згідно з постановою Великої палати Верховного суду, жилий комплекс підлягає знесенню, а замовник будівництва, Діана Дідик, звинувачується в ухиленні від сплати податків в особливо великих розмірах і на її майно накладено арешт.

Нерухомість знаходиться в заставі у банку

ЖК «Коцюбинський»

Незважаючи на те, що бажаючих взяти пайову участь в будівництві було багато, навіть занадто (пізніше була помічена подвійний перепродаж квартир), процес зведення ЖК швидко занепав, а згодом зовсім заморозився. Виявилося, що кошти з рахунків девелопера та генерального підрядника зникли. Забудовник був штучно доведений до банкрутства, а на місці старої компанії виникло товариство з обмеженою відповідальністю «Аверс-Сіті».

Головні кредитори – Надра Банк і Альфа Банк, подали в суд на компанію-забудовника, так як сума неповернених кредитних коштів склала майже 300 млн. грн, внаслідок чого нерухомість перейшла в якості застави фінансовим структурам, а інвестори не могли отримати квартири у власність. До того ж, дома не були добудовані. Через деякий час банки спільно зайнялися реалізацією проекту та зведення було завершено. Нові секції поспішно здали в експлуатацію, але деякі з них на той момент були без комунікацій та ліфтів.

Що роблять у випадках, коли дім недобудований?

Інвестори мають право створити житлово-будівельний кооператив, вимагати від компанії-банкрута передачі об'єкта в їх управління, знайти підрядника та завершити зведення об'єкту самостійно. Так зробили вкладники ЖК «Три богатирі» по вулиці Борщагівській. Житловий комплекс будувався протягом 3 років і так і не був завершений через банкрутство забудовника ВАТ АК «Київреконструкція». У підсумку ситуацію в свої руки взяли приватні інвестори та знайшли нового генпідрядника, який за додаткову плату (2800 грн за кожен квадратний метр) був готовий завершити зведення секцій.

В цілому, в Україні досить велика кількість довгобудів. Наприклад, в Києві на сьогоднішній день затримується введення в експлуатацію на рік майже 40 новобудов (15,1%), на 2 роки та більше – 32 новобудови (12,4%), на 4 роки – 24 ЖК (9,3% ).

Квартира для більшості українців – це найдорожче вкладення, яке робиться за життя, тому потрібно бути особливо обачними, ретельно вибирати житловий комплекс, забудовника та уважно вивчати всю доступну інформацію.