Документи, що підтверджують право власності на квартиру в Україні

Документи, що підтверджують право власності на квартиру

Для початку варто розібратися, що означає термін «право власності на нерухоме майно» і коли воно виникає. Це право юридичної або фізичної особи, користуватися і розпоряджатися майном на свій особистий розсуд. Право власності підтверджується правовстановлюючим документом.

Існує багато видів правовстановлюючих документів. Все залежить від виду майна й способу придбання нерухомості, тому в основному це різні договори та свідоцтва. У рідкому випадку таким документом може бути також рішення суду.

Отже, правовстановлюючим документом є свідоцтво:

 • Про право власності (для приватизованих та інвестиційних квартир)
 • Про право на спадщину за заповітом або за законом
 • Про право власності на частку в спільному майні подружжя
 • Про придбання нерухомості з публічних торгів

Також право на майно засвідчують договори:

 • Купівлі-продажу житла
 • Дарування
 • Мени
 • Довічного утримання

Право власності на нерухомість виникає в момент його державної реєстрації. Тобто укладення договору купівлі-продажу ще не означає, що покупець уже є власником квартири. Для цього необхідно зареєструвати угоду в Державного реєстру майнових прав та оформити свідоцтво про право власності.

Відповідно до Закону України № 1952-15 «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація є офіційним визнанням і підтвердженням державою факту отримання прав на нерухомість, його зміни або припинення. Відповідно, права власності на куплену квартиру виникають з дня такої реєстрації.

Таким чином, головним правовстановлюючим документом на квартиру, що підтверджує права власника, є виписка з Держреєстру.

У 2016 році в ряд законів і нормативно-правових актів, що стосуються власності, були внесені зміни. Тепер при першому оформленні права власності свідоцтво про право власності на квартиру не видається, а на підтвердження реєстрації права власності в Держреєстрі видається Витяг про реєстрацію права власності.

У виписці буде зазначено:

 • Реєстраційний номер об'єкта
 • Адреса об'єкта нерухомості, його площа
 • Реквізити правовстановлюючого документа
 • Дані нотаріуса, який проводив реєстрацію
 • Прізвище, ім'я та по батькові власника і його частка власності
 • Відомості з реєстрів прав власності, обтяжень і заборон

Інші персональні дані власника (наприклад, його номер платника податків) у виписці не вказуються.

Де і як отримати свідоцтво про право власності на квартиру на первинному ринку

Процедура оформлення права власності на нерухомість і список необхідних документів для первинного і вторинного ринків трохи відрізняються.

Для власників квартир в новобудовах право власності на житло оформляє забудовник, або вони займаються цим самостійно.

На первинному ринку покупці виступають в ролі інвесторів об'єкта будівництва, що визначає їх договірні відносини з забудовником. Правила та особливості реєстрації права власності на таку квартиру регулюються Постановою КМУ № 1127 «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Зазвичай забудовники пропонують укладання інвестиційних договорів, договорів про пайову участь в будівництві або договорів купівлі-продажу майнових прав. Документи такого типу є «заміною» звичних правовстановлюючих документів, про які йшлося вище.

Отримати свідоцтво про право власності на квартиру в новозбудованому будинку можна в органах місцевого самоврядування, у державного реєстратора або приватного нотаріуса.

Щоб офіційно зареєструвати право власності на квартиру в новому будинку, знадобляться наступні документи:

 • Паспорт та ідентифікаційний код покупця
 • Інвестиційний договір (договір купівлі-продажу майнових прав, договір пайової участі) і додаткові угоди до нього
 • Технічний паспорт на квартиру
 • Акт прийому-передачі квартири
 • Документи від забудовника (про введення об'єкта в експлуатацію та присвоєння поштової адреси)

Нотаріус (або інший уповноважений орган) перевіряє подані документи і вносить всі необхідні дані до Державного реєстру прав. Він також формує і видає заявнику виписку з реєстру.

Виписка може бути як в електронній, так і в паперовій формі, з підписом і печаткою. Обидві форми мають однакову юридичну силу.

До 2016 року свідоцтва видавались тільки в паперовій формі, на бланку з водяними знаками і реєстраційним номером. В даний час фізичні і юридичні особи можуть отримати виписку з Держреєстру прав на нерухомість самостійно, заповнивши заяву онлайн.

Як отримати свідоцтво про право власності на квартиру на вторинному ринку

Список документів, необхідних для укладання угоди купівлі-продажу нерухомості є в наказі №296 / 5 Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України».

Для укладення угоди купівлі-продажу продавець повинен підтвердити своє законне право власності на нерухомість. Це може бути договір купівлі-продажу, дарування, міни, довічного утримання, договір пайової участі, свідоцтво про приватизацію, спадщину та інші.

При підписанні договору купівлі-продажу слід перевірити дані, які в ньому містяться:

 • Дані про покупця і продавця, їх ПІБ, ідентифікаційні коди
 • Адреса та технічні характеристики предмета угоди
 • Дані про документи на право власності продавця
 • Вартість у національній валюті та підтвердження отримання грошей продавцем
 • Дата угоди
 • Дані нотаріуса

В цілому перелік документів, необхідних для укладення угоди й отримання свідоцтва про право власності на нерухомість не дуже відрізняється від вищевказаних документів для первинного ринку житла.

Особливості укладення угод купівлі-продажу нерухомості у 2018 році

У 2017 і 2018 рр. законодавці внесли ряд змін в процес реєстрації права власності на нерухомість. Втім, ці зміни не були занадто радикальними – більшість учасників процесу не відзначили суттєву різницю.

Змінилася вартість реєстрації майнових прав, був збільшений розмір адміністративного збору за реєстрацію, почала працювати оновлена ​​Єдина база даних звітів про оцінку з модулем оцінки й запущені споживчі сервіси для передачі та отримання інформації з Держреєстру прав на нерухоме майно онлайн.

При цьому можна стверджувати, що в даний час і в найближчому майбутньому закони, що стосуються реєстрації права власності, будуть залишатися досить стабільними.

Запорукою ж успішної операції завжди було і залишається правильне і своєчасне оформлення права власності на нерухомість. Ретельно перевіряйте документи, при необхідності звертайтеся за допомогою до фахівців, які допоможуть мінімізувати ризики.

Як виглядають документи на квартиру в Україні?

Витяг з Державного реєстру майнових прав

Договір купівлі-продажу квартири

Інвестиційний договір

Технічний паспорт на квартиру