Як купити квартиру без грошей?

Власне житло – заповітна мрія багатьох українців, але втілити її виходить не у всіх. Різниця між рівнем доходів населення та ціною на нерухомість так велика, що завдання накопичити хоча б на початковий внесок, який коливається від 20-30% вартості квартири, часто виявляється непосильним. Чи є шанс купити квартиру без грошей та де взяти кошти?

1. Заробити

Найбільш очевидний спосіб заробити. Згідно з рейтингом найбільш високооплачуваних професій у 2020 році, лідирує сфера інтернет-технологій, тут зарплата коливається від 21 тис. на місяць. Все залежить від кваліфікації та обраного напрямку. Але не IT єдиними. Першість поділяють також працівники сфери нерухомості, топ-менеджери, системні аналітики та консалтери. А найбільш затребуваними професіями, за даними Державного центру зайнятості Мінсоцполітики, стали швачки, електромонтери, бухгалтера, фармацевти, водії та торгівельні представники. Таким чином, якщо немає грошей, один з розсудливих варіантів – перекваліфікація.

Другий варіант відкладати гроші на придбання квартири. Скільки потрібно відкладати щомісяця і яку суму, щоб, врешті-решт, купити житло? При зарплаті 10 000 15 000 навряд чи вийде відкласти більш ніж 5 000 на місяць. Якщо мінімальна вартість квартири 500 000 грн, то відкладати доведеться 10 років.

Третій варіант – участь на фондовому ринку, де продаються цінні папери, акції та облігації. Ваш дохід буде складатися з різниці між вартістю їх придбання та продажу. Що для цього потрібно? Знайти надійного брокера з ліцензією від Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, що дозволяє йому надавати послуги та зберігати ЦП. Спеціаліст в свою чергу заробляє на комісії за допомогу в посередництві. Як правило, вона становить до 1% від вартості угоди. Якщо ви впевнені в тому, що зможете правильно вибрати об'єкти інвестування та спрогнозувати зростання і падіння на ринку, то цей варіант для вас. Але не забувайте, що будь-який вид інвестицій – це ризик і даний випадок не виняток. Найнадійнішими цінними паперами в країні на сьогоднішній день є Облігації внутрішньої державної позики України

Депозит

Припустимо, ви хочете купити однокімнатну квартиру в Києві. В середньому, ціна на них стартує від 600 тис. грн. У вас є накопичені 200 тис. грн. і ви хочете покласти їх на депозит. На сьогоднішній день найбільш привабливу депозитну ставку на рік серед державних банків пропонує Укрексімбанк, вона становить 11,65%. В Приватбанку – 11,5%, в Ощадбанку – 11,25%, в Укргазбанку – 11%.

При ставці 11,65% ваш пасивний річний дохід від вкладення складе 18 756 грн. з урахуванням податків. Якщо кожен місяць ви продовжите класти ще по 5 000 грн. на депозит, то за 5 років сума до видачі складе 658 тис. грн.

Однак є і певні ризики. По-перше, квартира за цей термін може подорожчати, а по-друге, банк може змінити умови надання послуг.

Страхова компанія

Страхові компанії життя дозволяють акумулювати кошти, при цьому пропонуючи ще й страховий захист. Накопичувальна частина в цьому випадку працює так само як і депозит, але в разі смерті клієнта, страхова виплатить повну суму спадкоємцям і гарантує збереження ваших фінансів. Крім того в лайфовій страховій компанії можна взяти валютну програму і тоді через 10 років є велика ймовірність збільшити свій капітал внаслідок виникнення курсової різниці. Є ще інша схема придбання квартири за допомогою страхової компанії. Деякі гравці пропонують програми накопичувального страхування життя, суміщені з кредитом на житло. Ви отримуєте квартиру і на протязі 30-40 років відраховуєте страхові внески, частина з яких йде на накопичення, а частина на погашення кредиту.

Схоже: Як отримати квартиру від держави в Україні?

2. Позичити

Якщо ви не придумали, як заробити достатню для купівлі квартири суму грошей, то можна скористатися іншим простим варіантом, а саме позичити їх.

Іпотека

Більшість банків готові запропонувати вам оформити іпотеку.

Іпотека це різновид кредиту, при якому квартира розглядається як застава. Таким чином, банк зменшує свої ризики. Адже якщо позичальник не може виплатити кредит, то банк продасть квартиру й поверне свої гроші. Іпотека має як свої переваги, так і недоліки. До переваг можна віднести можливість взяти в борг велику частину вартості квартири. Привабливо виглядає і термін дії. Оформивши іпотеку на 20 років можна кожен місяць платити банку цілком адекватну суму. Недоліком іпотеки можна назвати складність її оформлення. Банк зажадає підтвердження вашої платоспроможності і ретельно вивчити кредитну історію.

Але головний недолік іпотеки це завищені відсоткові ставки. Останні кілька років вони трималися на рівні 19-20% річних і тільки зараз почали трохи знижуватися. Але експерти кажуть, що в найближчий рік не варто очікувати показник нижче 18%. При такій ставці виплачуючи 20 років гроші за квартиру, вартістю 500 000 грн ви переплатите банку більше ніж у два рази. Саме цей факт робить іпотеку непопулярною на сьогоднішні. Не більше 5% угод з нерухомістю проходять за цією схемою.

Державні програми

Купити квартиру молодій сім'ї – завдання не з простих, але громадяни до 35 років можуть скористатися державною програмою «Молодіжний кредит», що дозволяє оформити іпотеку на пільгових умовах. Перший внесок за цим проектом становить 6% від вартості, а процентна ставка 3% річних, але вона може знизитися до 0, якщо в сім'ї з'явиться маленька дитина. Держава готова навіть компенсувати від 25 до 50% вартості квартири, якщо народиться двоє, троє та більше дітей.

Право на отримання безкоштовного та соціального житла від держави мають люди, у яких немає власної нерухомості або вона становить менше 7 м² на людину, переселенці без житлоплощі на території України, інваліди війни, чорнобильці, діти-сироти, багатодітні сім'ї та багато інших. Щоб взяти участь в програмі, необхідно написати заяву, дочекатися її затвердження та присвоєння порядкового номера. Але будьте готові до того, що очікування квартири може тривати роками.

Зверніть увагу на програму «Доступне житло», яка покриває від 30 до 50% вартості апартаментів. У ній можуть взяти участь люди будь-якого віку, за умови, що сім'я в сукупності заробляє менше 5 прожиткових мінімумів, встановлених в регіоні, а у власності немає нерухомості, площа якої перевищує 13,65 м² на людину.

Крім того, в 2020 році уряд планує фінансування програми «Іпотека під 3%» для переселенців і учасників АТО.

Розстрочка від забудовника

Альтернативою іпотеці може стати розстрочка від забудовника. Цей інструмент використовується в 40% випадків продажу нерухомості на первинному ринку.

На період будівництва будинку більшість забудовників запропонують безпроцентну розстрочку, але звичайно за умови внесення першого платежу в розмірі від 20 до 50% від вартості квартири. Решта суми буде розбита на помісячні або поквартальні платежі на 2-3 роки. Якщо ви вирішили придбати квартиру в розстрочку , зауважте, що через невеликий термін дії договору ці платежі можуть бути значними, і не кожен зможе їх легко платити. Є варіант знайти забудовників, які пропонують розстрочку на більш тривалий термін, але тоді, швидше за все, доведеться платити відсоток за користування грошима. Ще один нюанс полягає в тому, що в договорі фіксується прив'язка ваших платежів до долара і тоді всі курсові ризики ляжуть на вас.

Багато хто задається питанням «скільки потрібно заробляти, щоб купити квартиру»? Але правильніше думати про те, які інструменти можна використовувати, щоб придбати нерухомість не переплачуючи. Наприклад можна кілька років відкладати, щоб назбирати суму достатню для першого внеску, потім скористатися розстрочкою від забудовника на період будівництва будинку, а на залишок суми оформити іпотеку.

Як знайти дешеву квартиру в Києві?

Купити квартиру, якщо зовсім немає грошей, не вийде, але значно скоротити бюджет на її покупку цілком реально. Потрібно лише знати, від яких параметрів залежить вартість нерухомості. Ось деякі з них:

  • Найдорожчі квартири в Печерському й Шевченківському районах. Найбільш доступні ціни на лівому березі в Деснянському, Дарницькому та Дніпровському районах.
  • У передмісті вартість квадратного метра житла на порядок нижче, ніж в місті. Це пояснюється низькою вартістю землі й можливістю почати масштабне будівництво. Якщо у вас обмежений бюджет, дивіться житло в Софіївській Борщагівці, Ірпені, Бучі, Броварах, Вишгороді, Крюківщині та інших містах-супутниках.
  • Найкращий спосіб як купити квартиру і заощадити – це придбати її на етапі котловану, тобто на початковій стадії будівництва. У цей момент забудовник найбільше потребує фінансових коштів та готовий максимально знизити ціну. Тільки обов'язково перевірте надійність будівельної компанії й переконайтеся, що всі дозвільні документи в повному порядку.
  • Трохи заощадити можна, якщо купити квартиру на першому і останньому поверхах.
  • Реальний варіант придбати житло при обмеженому бюджеті це СМАРТ-квартира. Її площа зазвичай становить 22-24 м, але завдяки вільному плануванню ви можете раціонально використовувати весь житловий простір.
  • Ще один варіант економії це придбання заставного майна. Років 10 тому багато хто брав кредити у валюті і тепер не можуть їх сплатити. В результаті банки розпродають заставну нерухомість, щоб повернути свої гроші. Такі квартири продаються зазвичай на 10-50% нижче їх реальної вартості. Однак слід бути готовим і до деяких ризиків. Колишні власники квартир можуть почати судові справи і в результаті повернути квартиру, особливо якщо в ній прописані неповнолітні діти.

Купівля квартири без грошей неможлива, але відсутність накопичень – не привід сидіти склавши руки.

Уважно вивчіть державні пільгові програми та спробуйте прийняти в них участь, вони можуть скоротити витрати до 50%. Подумайте про варіант щомісячного банківського депозиту, який допоможе сформувати стартовий капітал. Розгляньте можливість придбання заставного майна або нерухомості на етапі котловану, це дозволить заощадити від 10 до 50%.

Якщо оформити іпотеку на 10 років, то переплата за квартиру складе 100% при ставці на рівні 18-20% річних. Більш лояльну ставку можна отримати тільки за умови внесення первинного внеску в розмірі від 50% вартості квартири і вище.