Податкові відрахування на квартиру: як повернути податки при купівлі

Зміст

Купівля нерухомості – одна з найважливіших подій для кожної сім'ї. Якщо ви взяли квартиру в іпотеку, є випадки, в яких держава готова компенсувати частину витрат, які пішли на погашення відсотка за позикою. Ця процедура носить назву податкового вирахування або скидки. Гроші будуть повернуті з тих 18% прибуткового податку, які утримуються щомісяця з вашої зарплати.

Хто і в яких випадках має право на податкову знижку при покупці житла?

При купівлі нерухомості в Україні, ви неминуче зіткнетеся з необхідністю сплати податків і мит, без погашення яких не зможете отримати право власності. Наприклад, при здійсненні купівлі-продажу квартири, покупець зобов'язаний сплатити збір до Пенсійного фонду в розмірі 1% від вартості житла.

Згідно із законодавством, від нього звільнені громадяни, які вперше купують житло і ті, хто перебуває на квартирному обліку. Але по факту, гроші доведеться заплатити, щоб мати можливість завершити угоду, а потім повертати їх в судовому порядку.

Для цього необхідно написати звернення до Пенсійного фонду, а після отримання письмової відмови, звернутися до адміністративного суду. При подачі позову необхідно підтвердити всі здійснені оплати та прикріпити лист з відмовою компенсації. У 85% випадків, суд залишається на боці позивача.

Для отримання податкової знижки у разі купівлі квартири в іпотеку, є ряд вимог:

1. Громадянство України

Наявність паспорта громадянина України та кода платника податків (ІПН) або відмітки в паспорті про відмову від нього.

2. Офіційне працевлаштування

Оскільки компенсація здійснюється за рахунок сплачених вами прибуткових податків, важливо, щоб на момент подачі декларації, ви працювали офіційно мінімум рік. Ті, хто оформлений за цивільно-правовим договором, а також підприємці та пенсіонери, не можуть претендувати на податкові відрахування.

3. Прописка

Іпотечне житло повинно використовуватися як основне місце проживання та обов'язкова умова – прописка в ньому. Якщо дім ще будується та не зданий в експлуатацію, то податковою знижкою можна буде скористатися після того, як закінчиться зведення та дотримані дані умови.

4. Термін іпотеки

Податкова знижка надається, якщо кредит на купівлю квартири був узятий на термін не менше п'яти років. При цьому максимальний термін отримання допомоги від держави за одним іпотечним кредитом – 10 років. Таким чином, якщо ви оформили іпотеку на 15 років, тільки 10 з них держава зобов'язується повертати частину сплачених податків.

Як розрахувати суму знижки?

По-перше, слід врахувати чинники, які впливають на кінцеву цифру:

 • Відшкодовується тільки частина відсотків по кредиту (сума, яку платить позичальник банку-кредитору за користування позикою), тіло кредиту при розрахунку податкового відрахування не враховується.
 • Податкова знижка за рік не повинна перевищувати загальну суму зарплати за цей же період. Тобто якщо ваш сукупний дохід за рік з урахуванням податків склав 180 тис. грн, а відсотки по іпотеці – 200 тис., то для розрахунку буде братися менша сума (заробітна плата).
 • Враховується площа квартири. Якщо вона менше 100 м², то можна претендувати на максимальну компенсацію, якщо площа більша, то застосовується понижуючий коефіцієнт. Він розраховується таким чином: 100 м² ділиться на фактичну площу придбаного вами житла. Тобто при покупці квартири 150 м², коефіцієнт складе 0,66%, а це значить, що буде повернуто не більше 66% сплачених по іпотеці відсотків.
 • Якщо брали позику не в гривні, а в валюті, то при розрахунках буде використовуватися офіційний обмінний курс Нацбанку, що діє в день сплати відсотків.
 • Подати декларацію для податкового вирахування необхідно до 31 грудня. Якщо це не зробити вчасно, знижка втрачається. Тобто в 2021 році отримати відшкодування податкового вирахування за 2020 рік неможливо.

Повернення здійснюється протягом 60 днів після подачі декларації. Гроші приходять на банківську карту або поштовим переказом, в залежності від того, який з варіантів ви вкажете при заповненні паперів.

Формула розрахунку

Якщо площа квартири менше 100 м², то річну суму відсотка за іпотекою або зарплату за такий же період (вибираємо менше значення) множимо на 0,18 (18% – ставка податку на прибуток в Україні).

Якщо квартира більше 100 м², то спочатку вираховуємо понижуючий коефіцієнт, а потім множимо його на суму відсотків по іпотеці за рік в грн. або зарплату за 12 місяців (вибираємо менше значення) і потім множимо ще на 0,18.

Приклад розрахунку

Припустимо, ви хочете купити житло в Києві в ЖК «Respublika». Ціна за однокімнатну квартиру тут стартує від 1.32 млн. грн. Якщо взяти іпотеку при першому внеску 40% терміном на 10 років під 20% річних, то за приблизними підрахунками, за 12 місяців необхідно буде сплатити 156 тис. грн при ануїтетній схемі виплат. З детальною інформацією про іпотечне кредитування можете ознайомитися в одній з наших попередніх статей. При цьому ваша офіційна зарплата на місяць становить 16 тис. грн, а доходи за рік – 192 тис. грн. У такому випадку держава поверне прибутковий податок з іпотечних процентних виплат.

Площа квартири менша за 100 м², відповідно, розраховуємо по першій формулі, описаній вище: 156 000 х 0,18 = 28 080 грн. Саме таку суму ви отримаєте від держави в якості річної компенсації.

Куди звертатися і які потрібні документи?

Щоб отримати податкову знижку, потрібно звернутися в Центр обслуговування платників податків за місцем прописки. Їх перелік і контактні дані можна знайти на офіційному сайті.

Які документи знадобляться?

 • Внутрішній паспорт громадянина України (оригінал і копія);
 • Ідентифікаційний номер платника податків (оригінал і копія);
 • Іпотечний та кредитний договори;
 • Документ, що підтверджує право власності, і технічний паспорт квартири;
 • Довідка про доходи за формою ФЗ;
 • Довідка і квитанція з банку про сплачені відсотки по іпотеці (меморіальний ордер). Отримання даного паперу платне, вартість залежить від фінансової установи, в яку ви звернетеся;
 • Реквізити для нарахування податкового вирахування.

У Центрі обслуговування платників податків вам допоможуть заповнити декларацію, а податковий інспектор перевірить всі документи. Потім вони перейдуть на розгляд фіскальної служби. У разі, якщо всі умови дотримані, кошти будуть нараховані протягом 60 днів.

Отримання податкового вирахування можливе не тільки при купівлі житла, а й у випадках оплати навчання, ремонту, страхування, оренди квартири переселенцями, деяких медичних послуг тощо.