Огляд Малиновського району Одеси

Малиновський район знаходиться в західній частині міста. Не прилягає до морського узбережжя, але по периметру межує з трьома іншими районами. На його території розташовано 42% промислових об'єктів, а саме – 148 підприємств-виробників.

Малиновський район на карті

Мікрорайони, які входять до складу:

 • частина Молдаванки
 • Бугаївка
 • Дальні та Ближні Мельниці
 • Застава I і II
 • Черемушки
 • Селища: Ленінське, Дзержинського та Сахарне.

Мабуть, це найбільш «одеська» частина міста, тому що тут збереглася стара архітектура та історичний колорит. У той час як ця особливість привертає увагу туристів, у місцевих жителів викликає невдоволення через велику кількість старих будівель, зношених комунікацій та проблем з благоустроєм, але про все по порядку.

Глобально територію Малиновського району ділять на 2 частини – Молдаванку та Черемушки.

Молдаванка входить до складу Приморського та Малиновського району, кордон проходить по вулиці Розумовській. Пам'ятаєте пісню «шаланды полные кефали»? У ній співалося зокрема про це місце.

Житловий масив забудований малоповерхівками, які свого часу створювалися для малозабезпеченого населення. Дешевизна відобразилася на якості. З цієї причини старий житловий фонд частіше зносять, ніж реконструюють. Від вулиці Михайлівської, ближче до центру, проглядаються сучасні та радянські висотки, які користуються попитом.

Молдаванку вибирають за близьке розташування до центру Одеси. Поруч проходять головні магістральні вулиці, які з'єднують місто з аеропортом, залізничним і автовокзалом.

Від місцевого населення можна почути про Ближню Молдаванку. Так називають квартали, які межують з вул. Старопортофранківською, яка відокремлює мікрорайон від центральної частини міста. Найбільш затребувана нерухомість знаходиться саме в цьому місці.

Одеська Молдованка

Типовий двір Молдаванки

Черемушки – один з найбільш густонаселених житлових масивів Одеси.

Тут проживає 10% всього населення міста. Основна частина житлового фонду (близько 85%) – хрущовки. Умовно мікрорайон ділиться на «Старі» та «Нові» Черемушки. Старі Черемушки знаходяться на сході від вулиці Космонавтів, а Нові – із західної сторони. Новобудови тут на вагу золота, тому ціна квартир дорожча, ніж в інших спальних районах.

У цегляних будинках Старих Черемушек краща тепло- та звукоізоляція, але типова радянська забудова має гнітючий вигляд. Район сформувався в кінці 70-х років і з тих пір майже не видозмінявся. У Нових Черемушек більш вільне розташування та привабливі архітектурні рішення.

Щоб наочно уявити собі тутешню місцевість, згадайте фільм «Операция “Ы” и другие приключения Шурика».

Знаменита новела з «алкоголиками, хулиганами, тунеядцами» була знята частково на Черемушках, в тому числі сцена, де Шурик потрапив у бітум.

Кадр з фільму "Операция Ы" з Одеси

Інфраструктура

Малиновський район межує з Приморським, Київським і Суворовським. Транспортне сполучення з центром Одеси та іншими мікрорайонами налагоджено. До будь-якої точки міста можна доїхати на маршрутці, тролейбусі або трамваї.

Навчальні заклади

Школи: загальноосвітніх та спеціалізованих шкіл налічується більше 30, є державні та приватні заклади.

ВНЗ: 5 вишів III-IV рівня акредитації, 8 навчальних закладів III рівня акредитації, 2 навчальні заклади системи профтехосвіти.

Садочки

Для дошкільнят працює понад 30 приватних і державних дитячих садків.

Лікарні

На території Малиновського району знаходиться 2 міські клінічні лікарні, 8 поліклінік для дітей та дорослих, жіноча консультація, дитячі та дорослі стоматології, а також міська Єврейська лікарня швидкої медичної допомоги – одна з найстаріших лікарських установ Одеси.

Зелені зони

Тут не так багато зелених зон, найпопулярніші місця для пікніків і прогулянок – парки імені Горького, на Михайлівській площі, Артилерійський, Савицький, Азербайджан та парк «Серединський сквер». Також є Аеропортовський гай та Прохоровський сквер.

Парк Горького в Одесі

Парк ім. Горького

Торгові центри та магазини

Місць для шопінгу вистачає.

ТЦ: Курсаков, Лаванда, Малиновський Виставково-торговельний центр (Комплекс).

Супермаркети: Копійка, Сільпо, Таврія В, АТБ, Обжора, Честор та інші.

Ринки: Малиновський, Черемушки, Схід, Сіті 25, Farmers Market, Авангард.

Спортзали

Для тих, хто веде активний та здоровий спосіб життя, працює більше 20 фітнес-клубів різної оснащеності: Flexor, Atmosfera, X-Fit, Ріо, Смайл, Мова тіла, Grafit Athletic, Fitness Style.

Підприємства

У Малиновському районі знаходиться 148 підприємств-виробників різних промислових напрямків: машинобудівні, металообробні, хімічні, харчові, поліграфічні, медичні, будівельні тощо.

З важливих транспортних точок – Міжнародний аеропорт Одеси та залізнична станція «Одеса-Західна».

З визначних пам'яток – музей «Коньячної справи» Шустова.

Тут можна дізнатися про тонкощі виробництва напою та продегустувати його. Ті, хто не вживають алкоголь, теж знайдуть чим зайнятися. Один тільки дизайн інтер'єру чого вартий. На території музею часто влаштовують картинні та фотовиставки, покази фільмів, музичні та літературні вечори.

Музей коньячної справи

Але все ж основні культурні та історичні пам'ятки розташовані в Приморському районі.

До центру на машині можна доїхати за 15-20 хвилин без пробок, на громадському транспорті – за годину. До пляжу Ланжерон – 20 хвилин на машині або 1,5 години на маршрутному таксі.

Житловий фонд і ціни

З житловим фондом у Малиновського району багато проблем. Свого часу хрущовки та панельні дома на Черемушках будувалися як тимчасове житло, з терміном до 50 років. Час минав, будинки втрачали свої експлуатаційні якості, а нічого не змінювалося. Рівно як і зараз. Деякі будівлі модернізуються, з'являються нові заклади на перших поверхах, але велика частина нерухомості в занедбаному та аварійному стані.

Що стосується Молдаванки, проходячи повз деякі дворики, є відчуття, що зараз вийде тітка Роза, почне розвішувати білизну та голосно сперечатися з інтелігентним сусідом під чаркою – Фімою. В цьому є свій шарм, але уявлення про комфорт далекі від ідеалу.

На відміну від Черемушек, новобудови тут все ж з'являються. Як правило, замість старих будівель та колишніх підприємств.

Ціни на житло вищі, ніж в інших спальних масивах. У Суворовському районі більше пропозицій за меншу суму. Різниця буде лише в близькості до центру. Багато хто розглядає купівлю квартири в Малиновському районі в якості довгострокової перспективи, так як рано чи пізно зміни все одно настануть, про це говорить також генплан міста, але про це трохи пізніше.

На території Ближньої Молдаванки часто купують квартири інвестори, тому що близькість до центру окупає багато недоліків, а попит на довгострокову оренду залишається високим. Звідси до Старобазарного скверу всього 20 хвилин пішки.

Наразі тут будується близько 15 житлових комплексів економ і комфорт-класу.

В економ-сегменті:

 • ЖК Одеський двір
 • ЖК Нові Черемушки
 • ЖК Затишний

Комфорт-апартаменти можна купити в таких ЖК:

 • Прохоровський квартал
 • Малинки
 • Бульвар Акацій
 • Сіті Парк
 • Клубний 7
 • Real Park
 • Derby Style House

Вартість житла за квадратний метр:

 • На території Ближньої Молдаванки – від 700 до 900 у.о.
 • Район автовокзалу – від 600 до 800 у.о.
 • На Черемушках – від 650 до 850 у.о.

Більшість забудовників пропонують безпроцентну розстрочку або можливість тривалих виплат після здачі будинку.

Для порівняння, найдорожчими залишаються квартири в Приморському районі, старт цін за однокімнатні апартаменти в новобудові – від 38 000$, у Київському – від 33 500$, в Суворовському – від 11 200$ за смарт-квартиру та від 23 000$ за класичне планування.

У Малиновському районі ціна за квартиру в новобудові в середньому така:

 • 1-кімнатна – від 25 000$
 • 2-кімнатна – від 32 000$
 • 3-кімнатна – від 40 000$

Оскільки тут розташовано багато спальних районів, користується попитом довготривала оренда. Найбільше пропозицій на Черемушках, території Ближньої Мельниці та Ближньої Молдаванки.

За скільки можна зняти квартиру?

В середньому ціна така:

 • 1-кімнатна – від 5 000 грн.
 • 2-кімнатна – від 6 500 грн.
 • 3-кімнатна – від 8 500 грн.

Перспективи розвитку району

Розвиток і забудова Малиновського району обумовлені генпланом Одеси. В першу чергу він торкнеться Молдаванки та Черемушек. Передбачається поквартальна реконструкція мікрорайонів, при якій повинні зберегтися всі будівлі, які мають історичну та архітектурну цінність, знесені застарілі та аварійні, а також побудовані нові будинки.

Новобудови повинні зводитися відповідно до історико-архітектурного плану міста, який має чіткі вимоги для забудовників. Наприклад, висотність будівель в історичній місцевості не повинна перевищувати 5 поверхів. Поки що з реальним станом речей це не має нічого спільного.

Зараз можна спостерігати, що забудова не квартальна, а хаотична. Це веде не тільки до неоднорідного та неестетично виду району, а й до проблем з паркувальними місцями та прибудинковими територіями.

Райони Одеси

Якщо ця тенденція не зміниться, то Малиновський район залишиться з масою застарілих будинків, серед яких стирчатимуть різнокольорові багатоповерхівки. Крім цього, не всі будівельники враховують численні катакомби під землею та стан комунікацій, які дуже зношені. Основні лінії електропередач, водопроводу та каналізації прокладалися в довоєнні часи. Очевидно, що вони не витримають навантаження нових будинків. Скарги на комунальні служби тут не рідкість і зараз.

Крім Молдаванки, передбачається реконструкція деяких кварталів на Черемушках, у тому числі планується будівництво великого житлового масиву в районі вулиць Іцхака Рабіна та Генерала Петрова. Орієнтовно він вмісить більше 15 тисяч жителів. Крім того, запланована забудова мікрорайонів «Хаджибейського» та «Аеропортівського».

У Малиновського району є потенціал і майбутнє, питання лише в методах реалізації покращень.