Огляд Приморського району Одеси

Приморський район – густонаселений житловий масив Одеси, площею 24,2 км². Розташований на південному сході, охоплює більшу частину історичного центру та на всій протяжності омивається Чорним морем. Поєднує в собі як багатоповерхівки, так і колоритну архітектуру старого міста.

Це високорозвинений індустріальний, діловий та туристичний район. Тут зареєстровано 72 промислових підприємства, а прибережна зона налічує 5 пляжів. Район вважається одним з найкрасивіших і комфортних для проживання, тому нерухомість тут завжди користується попитом.

У Приморський район входить ряд інших мікрорайонів:

 • Історичний центр
 • Малий фонтан
 • Молдаванка (частково)
 • Відрада, в тому числі однойменний пляж
 • Пляж Ланжерон
 • Аркадія
 • Сахалінчік

Центр – велика територія, по периметру якої розташувалися: вул Приморська, парк ім. Т. Шевченка, Куликове поле, Старосінна площа, Преображенський парк, Одеський зоопарк, Новий ринок і спуск Маринеско.

Тут зосереджена найбільша кількість історичних пам'яток міста, частина з них внесена до попереднього списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Малий фонтан – територія з 1 по 5 станції Великого Фонтану, також включає в себе Французький бульвар і Ботанічний сад Одеського Національного університету.

Молдаванка – до складу Приморського району входить лише її північна частина, що включає Старокінний ринок, Мечниковського сквер та Одеський національний морський університет.

Відрада – популярний туристичний мікрорайон Одеси, який сміливо можна назвати елітним. На його території знаходиться однойменний пляж, який користується популярністю через велику набережну, розвинену інфраструктуру та канатну дорогу. Також тут розташована знаменита «Траса здоров'я».

Пляж Ланжерон – приморська частина міста поруч з Морським портом. Цей безкоштовний пляж поступається по впізнаваності хіба що Аркадії. Ще одним улюбленим місцем на території Ланжерона є дельфінарій «Немо».

Аркадія – курортний район з великим піщаним пляжем, безкоштовними та платними зонами, який розташовується на території 5-7-й станцій Великого Фонтану. Це туристичне місце люблять у тому числі за його вечірки та гучне нічне життя.

Сахалінчік – мікрорайон в Одесі, розташований недалеко від залізничного вокзалу, який включає в себе 8 великих промислових підприємств.

Інфраструктура Приморського району

Це район Одеси, який динамічно розвивається та поєднує як сучасну урбаністику, так і історичну спадщину. Населення Приморського району налічує 259 тис. чоловік.

Щільність будівель, що мають культурну вагу та вважаються пам'ятниками архітектури, тут зашкалює. На території Приморського району безліч пам'яток.

Історичні. Потьомкінські сходи, численні палаци (Шахський, Толстих, І.І. Вітта), пам'ятники (де Рібаса, Бабелю, Ільфу і Петрову «12-й стілець», Петру і Гаврику та навіть Стіву Джобсу), Мавританська та Ланжеронівська арки, 13 площ, 5 бульварів (у тому числі Приморський), більше 40 соборів і церков та багато іншого.

Парки. На території Приморського району їх налічується більше 10. Найбільші з них – ім. Т.Г. Шевченко, Артилерійський, Дендропарк та Одеський міський сад.

Театри та музеї. Дивлячись на театральну афішу Одеси, розбігаються очі. Приморський район став культурною цитаделлю, де зосередилися як найвідоміші в місті та країні театральні підмостки, так і порівняно нові. Тут знаходиться Одеський театр опери та балету, Академічний Російський драматичний театр, Одеський театр музичної комедії, Обласна філармонія та багато інших.

Що стосується музеїв, то не вистачить і тижня, щоб обійти їх всі. Найбільш культові: Одеський літературний музей, Історико-краєзнавчий, Одеський музей західного і східного мистецтва, а також музей, присвячений сучасному мистецтву.

Пляжі. Тут розташовані найпопулярніші та затребувані туристичні пляжі: Ланжерон, Відрада, Аркадія, про які вже писали вище, а також Дельфін і Чайка.

Ринки: знаменитий Привоз, Старокінний та Новий ринок.

Вищі навчальні заклади. Університетів, інститутів та академій в цілому близько 50. Найчастіше обирають навчання в Одеському Національному Університеті імені І. І. Мечникова, Національному морському університеті, Політехнічному університеті, Одеському університеті внутрішніх справ України.

Торгові центри та мережеві супермаркети. Великих ТЦ на території району більше 15, зокрема тут знаходиться ЦУМ.

Школи. Є як державні загальноосвітні, так і приватні школи, а також гімназії, навчально-виховні центри та спеціалізовані заклади. В цілому їх більше 30.

Дитячі садки. В сумі державних, приватних садочків та ясел більше 50.

Поліклініки. Всього їх близько 40, включаючи дитячі, дорослі, державні та приватні.

Розташування

Як у будь-якого центрального району міста, у Приморської зони Одеси є свої плюси та мінуси.

З очевидного – доступність до всіх культурних точок та визначних пам'яток. Якщо жителям околиць доводиться їздити в центр для того, щоб отримати різноманітні послуги, то життя в серці міста перенасичене такими пропозиціями.

Ціна нерухомості. Так, вам доведеться вкласти кругленьку суму, вона буде відрізнятися від тих цифр, які пропонує за ідентичні квадратні метри периферія. Але, як правило, вартість житла в Одесі тільки зростає, а це значить, що з часом його можна буде вигідно продати. Крім цього, апартаменти на береговій лінії в центрі курортного міста завжди будуть користуватися попитом, їх можна здавати в оренду, що з часом окупить вкладені кошти.

Зверніть увагу, що технічне обслуговування та податкові збори можуть сильно відрізнятися та бути дорожче в центральній частині.

Швидше за все, у вас буде крокова доступність до роботи або навчального закладу. А економія часу – великий та приємний бонус. Від центральної точки Приморського району (перетин вул. Канатної та бул. Італійського) до пляжу Відрада 18 хвилин пішки, до Ланжерону – 25 хвилин, до парку Шевченка – 17 хвилин.

З паркуванням будуть проблеми. Але у міста на цей рахунок є великі плани, нижче про них буде більш докладна інформація.

У центрі, як правило, найменша кількість зелених зон. В Одесі намагаються піклуватися про основні історичні парки та облагороджувати їх. Але екологія завжди поступається околиці за рахунок величезної кількості транспорту, численних будівництв, мінімуму зелених насаджень.

Ціни та типи житла

В цілому, в місті спостерігається тенденція інтенсивної забудови в усіх районах.

За статистикою офіційного сайту Одеси, в перші 6 місяців 2019 року введено в експлуатацію 237 тис.м² загальної площі житла. Для порівняння інфорграфіка останніх трьох років.

У Приморському районі з кожним роком зростає кількість новобудов переважно бізнес-, комфорт та еліт-класу. На даний момент більше 60 ЖК чекають своїх мешканців. Частина з них вже здана в експлуатацію, частина будується або знаходиться в проекті. Одні з них знаходяться недалеко від моря, інші розташовані в самому серці міста.

Як і в будь-якому іншому місті, оренда або купівля нерухомості в центрі – задоволення недешеве. Через розвинену інфраструктуру, престижність та близьке розташування до моря, заплатити за апартаменти в ЖК Приморського району вам доведеться в 1,5-2 рази більше, ніж в передмісті.

Пройдемося по цінам на нерухомість в Одесі за 2019 рік, яку надав сайт domik.ua. Залежно від кількості кімнат, середня вартість квартир в старому житловому фонді центрального району міста така:

 • Однокімнатна – 20 000 $
 • Двокімнатна – 30 000 $
 • Трикімнатна – 55 000 $

Купівля квартири в сучасному будинку (вторинка) в центральній частині міста:

 • Однокімнатна – 38 000 $
 • Двокімнатна – 42 000 $
 • Трикімнатна – 44 000 $

Один квадратний метр у новому ЖК, з аналізу даних на Buildersclub, обійдеться від 15 400 грн (ЖК Акварель-3) до 49 650 грн (ЖК Французький бульвар).

Більше інформації по ЖК в даному районі ви можете знайти в нашому каталозі.

У порівнянні з 2018 роком, вартість 1м² в однокімнатних і двокімнатних квартирах Приморського району піднялася на 20%.

Оренда квартир

Аналізуючи пропозиції на сайтах оренди нерухомості, середня ціна на первинному ринку виглядає так:

 • 1-кімнатна – від 9 000 грн. в місяць.
 • 2-кімнатна – 12 000 - 13 000 грн.
 • 3-кімнатна – 17 000 - 18 000 грн.

Багато хто купує нерухомість з метою її подальшої здачі, деякі забудовники навіть пропонують розрахувати як швидко таке вкладення окупиться.

Розвиток Приморського району

Одна з головних скарг мешканців центральної частини Одеси – пробки та недостатня кількість паркомісць.

Місцева влада намагається зробити місто ще більш комфортним і розробляє концепції, які спроможні в цьому допомогти. Одна з них була схвалена в першій половині 2019 року і передбачає розвиток дорожньо-транспортної інфраструктури та поліпшення паркувального простору в місті.

Розроблений документ націлений вирішити проблему з паркувальними місцями, низьким рівнем дотримання правил парковки, низьким рівнем оплати даної послуги та недостатніми технічним оснащенням. Концепція торкнеться не тільки автомобілістів, але і пішоходів, велосипедистів, а також людей з обмеженими можливостями, чиї потреби теж необхідно враховувати.

Ще одна концепція була затверджена щодо збереження та розвитку історичного центру міста Одеси на 2019-2021 рр.

У центральному районі Одеси розташовано 1012 пам'яток архітектури та об'єктів культурної спадщини, багато з яких є візитною карткою міста. Одна з головних нагальних проблем – відсутність реставраційних робіт, реконструкцій та капітального ремонту.

Планується благоустрій центральних парків і скверів, ремонтно-відновлювальні роботи Рішельєвської, Пушкінської, Преображенської, Маразліївської, Катерининської вулиць. Також ремонт і відновлення фасадів та елементів декору на будинках в центральній частині міста.

Крім цього, в нинішньому році планується завершення благоустрою Дендропарку та створення велопішохідної траси, яка буде сполучною ланкою між парком ім. Т.Г. Шевченко та 16 станцією Великого фонтану.

Мешкаючи в центрі, ви можете бути впевнені, що району буде приділено велику кількість уваги для вирішення проблем його жителів і залучення туристів.